Read the latest updates on coronavirus from Harvard University. For SEAS specific-updates, please visit SEAS & FAS Division of Science: Coronavirus FAQs

Standing Committees

SEAS Standing Committees 2022-23

 

Academic Leadership Council

Chaired by the Dean, this group provides strategic direction and counsel for the SEAS academic enterprise.

  • Frank Doyle (Chair)
  • Michael Aziz (MSME Area Chair)
  • Lene Hau (AP Area Chair )
  • Frank Keutsch (ESE Area Chair)
  • Eddie Kohler (CS Area Chair, Fall; Spring TBD)
  • Petros Koumoutsakos (AM Area Chair)
  • Jennifer Lewis (BIO Area Chair)
  • Marko Loncar (EE Area Chair)
  • Eric Mazur (Academic Dean)
  • Hanspeter Pfister (Academic Dean)

 

Committee for Higher Level Award Nominations

Identify candidates from SEAS faculty for high level awards (e.g., NAE, NAS, etc.).

  • Frank Doyle (Chair)
  • James Anderson
  • Evelyn Hu
  • David Mooney
  • Madhu Sudan

 

Committee on Diversity, Inclusion, and Belonging

To create a long-term (e.g., five-year) strategic plan that is based on qualitative and quantitative data and evidence-based best practices, for increasing the diversity of SEAS and cultivating a more inclusive and welcoming environment for all stakeholder groups. The strategic plan will: outline how SEAS defines diversity and inclusion; articulate a rationale; and formulate specific, measurable goals. The committee will also develop strategies, initiatives, and programs that will advance the diversity goals, and assist relevant offices, departments, and stakeholder groups with the systematic implementation of the plan. In addition, the committee is charged with creating opportunities for community-wide engagement and feedback, as well as continuous assessment and updating of the SEAS Diversity Strategic Plan.  The full list of committee members can be found at https://www.seas.harvard.edu/office-diversity-inclusion-and-belonging/committee-dib.

  • Paula Booke (Chair)
  • Diane Schneeberger (Co-Vice-Chair)
  • TBD (Co-Vice-Chair)

 

Computing Advisory Committee

Oversees SEAS computing strategic priorities, policies, and resource allocation.

  • James Waldo (Chair)
  • Tim Bowman
  • David Hwang
  • Daniel Jacob
  • Rebecca Nesson
  • Hanspeter Pfister
  • Robin Wordsworth

 

Director of Graduate Studies

Serves as primary contact for applicable graduate program regarding curricular issues, policy exceptions and petitions, and advisor issues.  Ordinarily chairs the applicable CHD.

  • Federico Capasso (AP, Fall)
  • Frans Spaepen (AP, Spring)
  • Yiling Chen (AM)
  • Krzysztof Gajos (CS)
  • Boris Kozinsky (CSE)
  • Hanspeter Pfister (Data Science, Co-DGS)
  • Sam Kou (Data Science, Co-DGS)
  • Eli Tziperman (ESE)
  • Joost Vlassak (ES)

 

Director of Undergraduate Studies

Serves as primary contact for applicable undergraduate concentration regarding advising and curricular issues.

  • Demba Ba (BIO)
  • Boaz Barak (CS, Co-DUS)
  • Stephen Chong (CS, Co-DUS)
  • Steven Gortler (AM, Co-DUS)
  • Sarah Iams (AM, Co-DUS)
  • Katia Bertoldi (ES)
  • Margo Levine (AM, Co-DUS)
  • Yue Lu (EE)
  • Woodward Yang (EE, Spring)
  • Frans Spaepen (MSME)
  • Scot Martin (ESE)

 

Executive Team

Oversees planning for all strategic aspects of the organization, including: finance and budget, administration and staffing, physical resources and space, IT, resource development, and communications.

  • Frank Doyle (Chair)
  • Tim Bowman
  • Paula Booke
  • Anas Chalah
  • Cathy Chute
  • Kim Harris
  • David Hwang
  • Diana Arone Johansen
  • Paul Karoff
  • Eric Mazur
  • Rebecca Nesson
  • Hanspeter Pfister
  • Pam Redfern
  • Leslie Schaffer
  • Diane Schneeberger
  • James Waldo
  • Tricia Wilder

 

Graduate Education Policy (GEPC)

  • Federico Capasso (fall: Chair); AP DGS
  • Joost Vlassak (fall: member; spring: Chair); ES DGS
  • Yiling Chen (AM DGS)
  • Krzysztof Gajos (CS DGS)
  • John Girash (E-O)
  • Mary Kathryn Juskiewicz (E-O)
  • Frans Spaepen (AP DGS, spring)
  • Evelyn Hu (EE rep)
  • David Mooney (BioE)
  • Rebecca Nesson (E-O)
  • Eli Tziperman  (ESE DGS)
  • Daniel Weinstock (Master’s Degrees) (E-O)

 

Higher Degrees (CHD) (Applied Math)

Reviews and approves program plans of PhD and master's students.  Approves PhD student requests for delaying the qualifying exam.  Assigns the Dean's nominee to PhD qualifying exam committee.

  • Yiling Chen (DGS & Chair)
  • John Girash (E-O)
  • Mary Kathryn Juskiewicz (E-O)
  • Margo Levine
  • Cengiz Pehlevan

 

Higher Degrees (CHD) (Computer Science)

Reviews and approves program plans of PhD and master's students.  Approves PhD student requests for delaying the qualifying exam.  Assigns the Dean's nominee to PhD qualifying exam committee.

  • Krzysztof Gajos (Chair; CS DGS)
  • Cynthia Dwork
  • John Girash (E-O)
  • Mary Kathryn Juskiewicz (E-O)
  • Stratos Idreos (Systems rep)
  • HT Kung (Systems rep)
  • Salil Vadhan


Higher Degrees (CHD) (Applied Physics)

Reviews and approves program plans of PhD and master's students.  Approves PhD student requests for delaying the qualifying exam.  Assigns the Dean's nominee to PhD qualifying exam committee.

  • Federico Capasso (fall only: DGS & Chair)
  • Frans Spaepen (spring: DGS & Chair)
  • John Girash (E-O)
  • Doeke Hekstra
  • Mary Kathryn Juskiewicz (E-O)
  • Max Prigozhin (Fall)
  • Frans Spaepen
  • Robert Westervelt
  • Amir Yacoby


Higher Degrees (CHD) (Engineering Sciences)

Reviews and approves program plans of PhD and master's students.  Approves PhD student requests for delaying the qualifying exam.  Assigns the Dean's nominee to PhD qualifying exam committee.

  • Joost Vlassak (DGS & Chair)
  • John Girash (E-O)
  • Mary Kathryn Juskiewicz (E-O)


Subcommittees:

 

Higher Degrees (BIO) Subcommittee

  • Jia Liu (fall only)
  • David Mooney
  • Conor Walsh (spring only)

 

Higher Degrees (EE) Subcommittee

  • Flavio Calmon
  • Vijay Reddi

 

Higher Degrees (ESE) Subcommittee

  • Eli Tziperman
  • Robin Wordsworth

 

Higher Degrees (MSME) Subcommittee

  • Frans Spaepen
  • Joost Vlassak

 

Master in Design Engineering (MDE Program)

  • Joanna Aizenberg (Faculty Co-Director, SEAS)
  • Martin Bechthold (Faculty Co-Director, GSD)


MS/MBA Program Steering Committee

Oversees all academic and curricular issues related to the MS/MBA program

  • Thomas Eisenmann (Co-Chair)
  • Robert Howe (Co-Chair)
  • Amitabh Chandra
  • Sheila Coveney
  • Jill Fadule
  • John Girash
  • Carl Kester
  • Jana Kierstead
  • Rebecca Nesson
  • Conor Walsh

 

Innovation Council

The Innovation Council is made up of representatives from various SEAS translation/innovation/academic programs and faculty to encourage collaboration among programs and reduce redundancy, advise on trends and opportunities in the ecosystem, and give equal voice to all programs both existing and new.

  • Paul Bottino
  • Ellie Carlough
  • Paul Hayre
  • Rob Howe
  • Marko Loncar
  • Dave Perry
  • Fernanda Viegas
  • Participating administrator: Michelle Lane

 

Steering Committee

Chaired by the Dean, this group provides counsel and guidance on important matters that span finance, administration, faculty affairs, academic programs, research, communications, and diversity, inclusion & belonging (DIB) initiatives.

  • Frank Doyle (Chair)
  • Michael Aziz (MSME Area Chair)
  • Tim Bowman (E-O)
  • Lene Hau (AP Area Chair)
  • David Hwang (E-O)
  • Paul Karoff (E-O)
  • Frank Keutsch (ESE Area co-Chair)
  • Eddie Kohler (CS Area Chair)
  • Petros Koumoutsakos (AM Area Chair)
  • Jennifer Lewis (BIO Area Chair)
  • Marko Loncar (EE Area Chair)
  • Eric Mazur (Academic Dean)
  • Rebecca Nesson (E-O)
  • Hanspeter Pfister (Academic Dean)
  • Diane Schneeberger (E-O)
  • Paula Booke (E-O)


Undergraduate Engineering Committee (UEC)

Oversees all engineering concentration policies (and serves as the College's ES concentration committee), including their management, relevant course content including engineering content for ABET, learning outcomes, and preparation for ABET reviews (including meeting with the advisory committee). Proposes new policies or changes such as course numbering, requirements and desired learning outcomes for prerequisite courses for engineering concentrations and grade requirements.

  • Katia Bertoldi (ES, Chair)
  • Demba Ba (BIO)
  • Anas Chalah (E-O)
  • Christopher Lombardo (E-O)
  • Yue Lu (fall); Woodward Yang (spring) (EE)
  • Linsey Moyer (E-O)
  • Rebecca Nesson
  • Frans Spaepen (MSME)
  • Scot Martin (ESE)
  • Patrick Ulrich (E-O)
  • Bryan Yoon (E-O)


 SEAS/Harvard Centers/Initiatives Directors or Co-Directors who are SEAS faculty

  • China Project: Michael McElroy (Chair)
  • CIQM: Robert Westervelt (Faculty Director)
  • CNS: Robert Westervelt (Faculty Director)
  • CRCS: Milind Tambe (Faculty Director)
  • Computational Science and Engineering Masters Degree: Boris Kozinsky (Faculty Director)
  • Data Science Initiative: David Parkes (Co-Director)
  • Data Science Masters Degree: Hanspeter Pfister (Faculty Co-Director)
  • Electronic Communications Policy Oversight Committee: Stephen Chong (Chair)
  • Faculty Council: Dan Needleman, Kit Parker
  • Harvard Analytics Program: David Parkes (Faculty Co-Director)
  • Harvard Quantum Initiative: Evelyn Hu (Faculty Co-Director)
  • HUCE: Daniel Schrag (Director)
  • Kempner Institute: Sham Kakade (co-Faculty Director)
  • LInc: Eric Mazur (Faculty Director)
  • Masters in Design Engineering: Joanna Aizenberg (Faculty co-Director)
  • MRSEC: Jennifer Lewis (Faculty Director)
  • MS/MBA: Rob Howe (Faculty co-Director)
  • Quantitative Biology Initiative: Vinothan Manoharan (Faculty Director)
  • SGRP: David Keith (Faculty Director)
  • Standing Committee on Special Concentrations: Stephen Chong
  • Wyss: Donald Ingber (Founding Director)